Ryby i rośliny akwariowe

Złota rybka

Agnieszka Stańczyk

Hodowla złotych rybek uchodzi za niezbyt skomplikowaną i nie wymagającą. Jednak gdy myślimy o złotej rybce często wyobrażamy sobie szklaną kulę z książkę dla dzieci, w której będzie znajdować się mała rybka. Jednak trzeba wiedzieć, że takie mieszkanie nie jest odpowiednie dla tego małego zwierzaka. Co powinno się uwzględnić w hodowli złotych rybek? Jakiej pielęgnacji będą wymagać te zwierzaki?

Jak rozpoznać złotą rybkę?

Złote rybki to rodzina karpiowatych, od bardzo dawna są one hodowane jako ozdobne ryby. Wskutek stuleci kontynuowania różnorakich hodowli przeróżnych odmian złotej rybki wobec czego nazwa gatunku niekiedy wprowadza w błąd. Znajdziemy bowiem nie tylko żółto – złota odmianę, ale całe mnóstwo wielobarwnych rybek.

Jakie istnieją hodowle złotych rybek?

Wszystkie znane złote rybki pochodzą od jednego gatunku. Zawsze uchodziły one za solidne i łatwe w utrzymaniu ryby. Bardzo wcześnie hodowcy zdecydowali się na zaklimatyzowanie tych rybek w swoich ogrodowych stawach. Nie powinno więc być zdziwienia, że obecnie jest tak wiele linii hodowlanych i odmian tego właśnie gatunku. W samych Chinach mówi się o 350 odmianach. Niektóre linie są jednak zabronione ze względu na dobro zwierząt.

Skąd wywodzą się złote rybki?

Złote rybki to ryby słodkowodne, które można napotkać wyłącznie w obszarze Azji Wschodniej. Tak jak wspominaliśmy już tysiąc lat temu były one znane jako zwierzęta domowe o celach dekoracyjnych. Początkowo za przodka złotej rybki uchodził karaś pospolity. Jednak przypuszczenie to zostało obalone przez analizę morfometryczną. Nadal prowadzone są badania czy rybki pochodzą od karasia srebrzystego.

Opieka nad złotą rybką

Jak hodujemy złote rybki?

Aby rozpocząć hodowlę należy przygotować odpowiednio duże akwarium. Trzymanie jej w małym pojemniku jak robiono to przez wiele stuleci nie jest odpowiednie i zazwyczaj kończy się przedwczesną śmiercią. Złote rybki potrzebują ruchu, a poza tym jakość wody w takim zbiorniku jest słaba.

W zależności od odmiany złote rybki osiągają do 35 a nawet 40 cm długości. Spośród nich wiele odmian hodowanych pod kątem akwarium ma 20-25 cm. Oznacza to, że właściciel złotej rybki musi się z tym liczyć i mieć odpowiednio duże akwarium. Ogólnie zakłada się, że dla rybki powinno się mieć 55 litrów akwarium. Dla każdej kolejne musimy zwiększać szacunek o 38 litrów.

Niektóre rodzaje mogą mieć takie rozmiary, że nadają się jedynie do hodowania w stawach. Taki staw musi mieć 1,5 metra głębokości. Bardzo ważne będzie również dbanie o odpowiednia jakość wody, dlatego zastosowanie filtra to bardzo ważna kwestia, o której trzeba pamiętać. Dla złotej rybki nie są konieczne rośliny w akwarium, szczególnie dlatego, że będą one zjadane przez ryby. Najlepiej więc dekoracje w akwarium ograniczyć, zostawiając raczej możliwość zorganizowana odpowiedniej przestrzeni do pływania. Rośliny jeśli mają się znajdować powinny być w rogach akwarium. Na dnie można umieścić żwirek.

Co powinny jeść złote rybki?

Prawidłowe żywienie to bardzo ważna sprawa dla każdej istotny. Również złote rybki muszą otrzymywać odpowiedni pokarm. Trzeba je kontrolować, ponieważ nie odczuwają sytości. Dlatego właśnie bardzo ważne będzie zawsze podawanie odpowiedniej ilości pokarmu. Najlepiej porcję, która ma być w danym dniu spożywana będzie podzielić na kilka dni. Ważne będzie również dostarczanie pokarmu, który będzie w jakieś mierze zróżnicowany.

Jak długo rybki złote żyją?

Jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację takie rybki, tworząc dla niej dobry ekosystem można będzie oczekiwać, że przeżyje nawet 20 lat. Będzie to w takiej sytuacji rzeczywiście wspaniały przyjaciel domowników na długie lata.

Zobacz