Ptaki domowe

Zeberka

Agnieszka Stańczyk

Kto ma parkę Zeberek w domu na potomstwo nie będzie musiał długo czekać, ponieważ te małe zwierzaki szybko zapełniają gniazdko młodymi. Przed kupnem parki trzeba sobie przemyśleć czy mamy odpowiednio dużo miejsca a także czasu, by Zeberki hodowac.

Zeberki żyją w parach, naturalnie występują w Australii i tam są w stadach, a ich samopoczucie właśnie zależne jest od tego w jakim znajdują się towarzystwie. Z tego względu trzeba zawsze trzymać je parami.

Przytulny domek dla Zeberek

Planowanie rodziny rozpocząć można wówczas, gdy w wolierze mamy parkę, która czuje się w swoim otoczeniu komfortowo. Do tego muszą mieć odpowiednio dużo przestrzeni, spokojnego chronionego miejsca, dużej ilości światła. Jeśli nie chcemy hodować potomstwa trzeba zastąpić złożone jajka sztucznymi z plastiku albo ceramiki.

Gniazdo lęgowe

Ptaszki muszą otrzymać materiał, który pozwoli na wybudowanie gniazda. Ponadto trzeba zwiesić w klatce miejsce na gniazdko lęgowe. Puste skorupy kokosowe nadają się tak samo jak te kupione czy zbudowane własnoręcznie budki lęgowe. Zeberki to doświadczeni architekci gniazd, mają tą zdolność wrodzoną. Wystarczy, że zapewnimy im odpowiednia ilość materiału na gniazdu a same zbudują i wyścielą budkę lęgowa. Niewystarczająca ilość materiału może doprowadzić do problemu, ponieważ gdy będą chcieli dokończyć budowę mogą sięgać po własne piórka. Warto zatroszczyć się o duża ilość budulca.

Opieka nad zeberkami

Problemy, które mogą wystąpić

Niekiedy starania o potomstwo mogą nie być udane. Może wynikać to z różnych przyczyn. Zeberki mogą nie czuć się całkowicie komfortowo, w pomieszczeniu gdzie jest woliera może być zbyt głośno, niespokojnie, może miały zbyt mało materiału do budowy gniazda lęgowego. Może być również tak, że jeden z ptaszków nie jest płodny. Niekiedy parka się nie dogaduje, nie czuje się w swojej obecności komfortowo. Wtedy będzie trzeba wymienić partnerów. Problemem może być również to, że rodzice są zbyt młodzi i nie są w stanie wychować potomstwa.

Małe ptaszki wtedy wyrzucone mogą być z gniazdka i giną. W takiej sytuacji trzeba ominąć jeden albo dwa lęgi i poczekać, gdy ptaszki dorosną. Gdy gniazdko już będzie gotowe samiczka w ciągu kilku dni złoży tam jaja od czterech do sześciu. Wtedy rozpocznie się okres lęgowy, w czasie którego rodzice wymieniają się tak, by zawsze jeden siedział na jajach i je ogrzewał. Potrzeba 11 dni, by zaczęły się wykluwać młode. W ciągu 2 dni wyklują się wszystkie. Gdy do tego dojdzie będzie można mówić o tym, że rozpoczyna się proces wychowania młodych.

Wychowanie młodych

To stresujący dla rodziców czas, ponieważ rozpoczyna się pora, w której do wykarmienia będzie wiele dziobów. Zeberki karmią potomstwo przez zwracanie przeżutego jedzenia. W wykarmianiu młodych będzie można również pomagać, gdy zdecydujemy się na to, by podawać specjalna karmę. Przez kolejne 10 dni nie będziemy widzieć młodych zbyt często, ponieważ to taki okres, gdy będą chronione przez rodziców i wygrzewane. Dlatego potrzeba czasu, by tak naprawdę można było je oglądać.

Zobacz