Zakup albo adopcja psa. Jaką wybrać odmianę szczeniaka? Która będzie stosowna?

To, że czworonóg jest najprawdziwszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej pogawędce. Niniejszy futrzasty przyjaciel, jest lojalny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i dodatkowo realia, w których przebywa. Dla niego liczy się wyłącznie łagodne spojrzenie i dotyk czułej pomocnej dłoni.

 

Kiedy szczeniak dorasta…

 

Ludzie, którzy rozważają zakup czy adopcję małego psa, bardzo często choćby nie pomyślą nad doborem tej rozsądnej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom oraz sposobowi życia. Wygląd szczeniaka oraz jego miły pyszczek wystarczają, by futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem słodki szczeniak bardzo szybko dojrzewa i właściciel nawet nie przyuważy, kiedy przekształca się w dorosłego psa, którego wygląd nie zawsze odpowiada oczekiwaniom pana. Dzieje się tak, kiedy czworonóg zostaje wzięty jako szczeniak, natomiast pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało zbadane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować, jak duży pies wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego przepięknych oczek i dodatkowo wesołego pyszczka.

 

Energiczny pies oraz leniwy człowiek

 

Zamierzając się na posiadanie czworonoga, należy dobrze zapoznać się z jego odmianą, ażeby razem z nim stanowić spójny oraz harmonijny związek. Pieseczki potrzebujące dużo ruchu i spacerów,nie będą czuły się radosne, zamknięte w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, należy mieć świadomość, że to mocno aktywne zwierzaki, które wymagają wyczerpujących spacerów i również niezliczonych atrakcji ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły środowisko, w jakim przebywają, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem miłośnicy wypoczynku na kanapie, przed telewizorem albo z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.

 

Pies obronny lub do towarzystwa?

 

Każdy kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien poprawnie określić swoje oczekiwania w stosunku do nowego psiaczka. Psy widzą nas inaczej niż my ich co może nam sprawić mały problem przy wyborze psa. Jeżeli szuka przyjaciela, którego będzie mógł gdziekolwiek ze sobą zabierać, idealnie sprawdzą się tutaj psy niewielkie, które bezproblemowo zmieszczą się w dowolnym pojeździe czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie dobrze nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na niewielkie rozmiary mogą być ze swoim panem podczas jego urlopów i także wczasów. 

Jednak małe pieski mimo własnego cudownego wyglądu, niestety nie dadzą komuś takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, na pewno wzbudzą niepewność oraz obawy przed nieznajomymi, skutecznie ich zniechęcając. Gdy w domku mieszkają malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieprzewidywalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, bo źle prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Pies agresywny wyłącznie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które potrzebuje od właściciela posiadania należytych dokumentów, przystających na jego posiadanie. Czworonogi odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący wymagają określonej tresury już okresie szczenięcym i pewnego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zapoznać się ich rasami, żeby właściwie dobrać tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami oraz stylem życia człowieka, gdyż tylko wtedy więź z psiakiem będzie skutkowała przywiązaniem i obustronną miłością.

hurtownia zoologiczna kraków