Gryzonie i króliki

Szynszyla

Agnieszka Stańczyk

Niewielki gryzoń z Ameryki Południowej

Szynszyle to niewielkie, urocze zwierzęta. Puchate futerko, długie uszka, bujny ogon pozyskują sobie miłośników na całym świecie. Jeden gryzoń do drugiego nie jest podobny i trzeba mieć to na uwadze. Przed zakupem szynszyli dowiedzieć się należy jak najwięcej o tym jak powinno się utrzymywać takiego zwierzaka., jakiej karmy wymaga, jaką ma naturę i jak powinno się go wychowywać. Warto poznać jakie są szczególne wymagania szynszyli, jakie maja zachowania, gdy taki zwierzak będzie nam odpowiadał, jeśli chodzi o oczekiwania jakie mamy wobec domowego zwierzaka. By móc to stwierdzić trzeba poznać naturalne środowisko życia tych gryzoni.

Gatunki szynszyli

Wyróżniane są dwa gatunki szynszyli a więc: Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonowa i Chinchilla lanigera – szynszyla mała. Do tej pory nie powiodła się jednak próba udomowienia szynszyli krótkoogonowej. Tak więc szynszyle małe to przodkowie naszych dzisiejszych zwierząt, które możemy hodować w domu. Pierwotnie szynszyle można było spotkać na niewielkim obszarze na terenie Andów. Były one tam dużo wcześniej niż rozpoczęła się hodowla na terenie Europy. Szynszyle krótkoogonowe zamieszkują tereny położone nieco wyżej około 3500-4000 metrów nad poziom morza natomiast szynszyle małe spotkać można nieco niżej od 1000 do 2500 m nad poziom morza.

Środowisko naturalne

Andy to suchy, pustynny klimat, cechujący się niskimi opadami deszczu i niską wilgotnością powietrza. Zwierzęta są tam narażone na bardzo duże wahania temperatur. Szynszyle jako zwierzęta się płochliwe, świąt w ciągu dnia w jaskiniach, dziurach w glebie czy gęstych zaroślach.

Oswajanie szynszyla

Pokarm przyjmują dopiero po zmierzchu. Jest on ze względu na warunki klimatyczne ubogi w składniki pokarmowe oraz surowy błonnik. W naturze zwierzęta te odżywiają się korzeniami kaktusów ich kwiatami a także nasionami określonych krzewów, kwiatów i traw. Wody, które pobierają z liści czy korzeni dostarcza im poranna rosa. Każdego dnia korzystają one również z piaskowej kąpieli, ponieważ dzięki niej pielęgnują swoje futerko.

Hodowanie szynszyli

Przed zakupem zastanowić się należy czy w domu będziemy w stanie znaleźć miejsce na stosunkowo dużą klatkę, ponieważ szynszyle do skoczkowie i wspinacze i dlatego potrzebują sporo miejsce, by mogły się ruszać., koniecznie o to miejsce będziemy musieli dla nich zadbać. W naturalnych warunkach żyją one w dużych skupiskach, dlatego najlepiej będzie, jeśli nie będą one w klatkach trzymane same.

Szynszyle praktycznie cały dzień będą spać, dlatego bardzo ważne będzie stworzenie dla nich spokojnego otoczenia. Klatka dla szynszyli musi mieć miejsce obok ona. Jednak należy zadbać o to, by zwierzak nie był wystawiony bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, nie powinien być także wystawiony na działanie przeciągów. Szynszyle ze swojej natury są aktywne w nocy i raczej powściągliwe wobec ludzi, dlatego nie są to zwierzaki odpowiednie dla dzieci. W środowisku naturalnym żyją zazwyczaj około 10-15 lat. Osobniki, które są udomowione mogą żyć nawet około 18-22 lata.

Zobacz