Ryby i rośliny akwariowe

Rośliny akwariowe

Agnieszka Stańczyk

Rośliny wodne to nie tylko dekoracja akwarium – utrzymują one wodę w czystości i będą dostarczać tlen dla zwierząt.

Rośliny wodne to elementy, które będą odpowiadać za wchłanianie jonów amonowych a także azotanów z rybich ekskrementów, dzięki czemu będzie dochodziło do odkażania wody. We wnętrzu wskutek fotosyntezy dwutlenek węgla będzie zamieniany w tlen. To właśnie te procesy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim tak naprawdę w ogóle życie w akwarium jest możliwe. Dzięki roślinom akwaria stają się jak małe ekosystemy, które mogą także funkcjonować tylko z małą pomocą ze strony człowieka.

Rybom rośliny akwariowe oferują także możliwość ukrywania się przed większymi oraz agresywnymi osobnikami. Możliwość taka będzie bardzo istotna szczególnie dla młodych ryb, które jeśli nie mają odpowiednich kryjówek dość często padają ofiarom wygłodniałych drapieżników.

Co zrobić, by rośliny wodne mogły się dobrze rozwijać a akwarium funkcjonowało dobrze jako trwały system?

Do fotosyntezy rośliny potrzebować będą światła, wobec czego większość z nich jest światłolubna. Jednak bezpośredni kontakt z promieniami słońca nie będzie odpowiedni. Zdecydowanie zaleca się więc stosowanie w akwariach sztucznego oświetlenia, które będzie miało odpowiednie spektrum. Ewentualnie będzie można również postarać się o pośredni kontakt ze światłem słonecznym. Także w optymalnych warunkach jakie będą stworzone rośliny akwariowe wymagają nieco czasu, by się rozwinąć.

Rola roślin akwariowych

Od momentu zasadzenia potrzeba około cztery a niekiedy nawet pięć tygodni, by rozwinęła się odpowiednio biologiczna równowaga. Wtedy będzie można doprowadzić do sytuacji, w której mały wodny świat będzie się stabilizował i nie będzie trzeba żadnej ingerencji z zewnątrz. Gdy uda się doprowadzić do tego będzie można jedynie zadbać o to, by regularnie czyścic wodę. Cały system powinien w takiej sytuacji dobrze funkcjonować bez naszego ingerowania.

Każdy kto będzie chciał zadbać o to mini-środowisko w zależności od rodzaju roślin powinien zadbać między innymi o to, by regularnie je przycinać. Końce ponownie będzie można zasadzić i w taki sposób uzyska się nowe rośliny. Jest to również bardzo dobry sposób na to, by skutecznie doprowadzać do rozwoju nowych roślin i zwiększania tego systemu jaki znajduje się w naszym akwarium. Oczywiście z ilością roślin nie można przesadzić, dlatego również nie mogą być one pomnażane w nieskończoność.

Jeśli jednak zadbamy o stan roślin i rodzaj zgromadzonych w naszym akwarium roślin będzie można oczekiwać, że cały system będzie dobrze funkcjonował i będziemy zadowoleni z tego jak akwarium wygląda. Jest to również świetne rozwiązanie, ponieważ dobrze zorganizowany system roślin w akwarium to kluczowa sprawa do tego, by ryby się tam dobrze czuły. Zróżnicowanie roślin jakie można obecnie umieścić w akwarium jest spore, dlatego wyłącznie od nas będzie zależeć to jaką estetykę będzie miało nasze akwarium, na jakie rodzaje roślin będziemy chcieli się zdecydować i jak dużo będziemy ich umieszczać w akwarium.

Zobacz