Akwarystyka - ABC

Przeprowadzka z akwarium

Agnieszka Stańczyk

Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy przeprowadzka nie będzie stanowić problemu. Gdy ktoś kupuje akwarium raczej nie myśli o zmianie mieszkania. Czasami jednak życie tak się układa, że ta zmiana staje się konieczna. Jak więc bezpiecznie transportować akwarium z jego zawartością?

Na początek będzie trzeba sprawdzić jaka woda znajduje się w wybranym przez nas mieszkaniu. Można tego dowiedzieć się w przedsiębiorstwie wodociągowym albo też przez specjalny test paskowy. Jeśli przeprowadzamy się daleko te różnice w wodzie mogą mieć spore znaczenie. W niektórych okolicach bowiem różnice w parametrach wpływają na jakość wody, a jeśli mamy delikatne gatunki ryb taka kwestia może się okazać kluczowa.

Ryby w nowej wodzie

Jeśli jest możliwość pobrania wody z nowego miejsca zamieszkania wtedy będzie można zmianę wody w akwarium zrobić właśnie z udziałem tej nowej wody. Obowiązuje taka zasada, że zmieniamy ją po trochu dodając nowej wody. Dwa razy w tygodniu dodawać można około 20% całej zawartości akwarium, by stopniowo wypełnić je w całości i w ten sposób ryby przyzwyczają się do tych nowych warunków w jakich będą się znajdować. Jeśli ktoś używa wody zdemineralizowanej będzie to wykonać łatwiej, ponieważ skład tej wody będzie podobny. Jeśli nie można pobrać wody z nowego miejsca zamieszkania w takiej sytuacji wodę z tego naszego dotychczasowego miejsca zabieramy w kanistrach i w ten sposób krok po kroku dokonujemy zmiany.

Transport akwarium

Większe akwaria w celu transportu należy całkowicie opróżnić. Te mniejsze również można w taki sposób transportować i będzie to zalecane. Wypełnione akwarium to jak wiadomo będzie bardzo ciężkie. Zostawienie żwiru i nieco wody to wystarczające, by zachować ekosystem. Ewentualnie również taki żwir będzie można transportować w kanistrze. Samo akwarium jak będzie opróżnione będzie łatwiej przenosić. Zaleca się obłożyć akwarium a przynajmniej jego kanty tworzywem piankowym, by je zabezpieczyć. W transporcie powinno leżeć płasko, by unikać naporu na szkło.

Bezpieczny przewóz akwarium

Transport zwierząt i roślin

Zwierzęta i rośliny transportować można w plastikowych torebkach z odpowiednią wielkością i dostępem powietrza nad powierzchnią wody. Przy dłuższych transach można zastosować zamykane pojemniki, które umieszcza się w materiałach izolujących temperaturę.

W długiej trasie

Jeśli trasa będzie bardzo długa będzie trzeba myśleć o wprowadzeniu do wody większej ilości powietrza. W takiej sytuacji w pokrywie pojemnika musi znajdować się otwór, przez który wprowadzić można dętkę i zakleić silikonem. Następnie można wykorzystać pompkę napowietrzającą, którą można podłączyć do zapalniczki samochodowej ogólnie dostępnej w sprzedaży. W pokrywie wycinamy druga dziurkę do odprowadzenia ewentualnej nadwyżki powietrza.

Aby uchronić się przed zanieczyszczeniem wody w czasie transportu nie karmimy zwierzaków dzień przed przeprowadzką wieczorem. Po ich ponownym umieszczeniu w akwarium należy odczekać kilka godzin nim dokona się nowego karmienia. Zwierzęta muszą się z takim miejscem nowym oswoić.

Zobacz