prawidłowe żywienie ryb akwariowych

Prawidłowe żywienie ryb akwariowych

Jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie ryb? Wystarczy przestrzegać kilku istotny zasad i ten proces karmienia naszych wodnych przyjaciół nie będzie dla nas stanowił problemu.

Podstawowe zasady

Wygospodaruj na karmienie ryb nieco czasu. Trzeba zwracać uwagę na to czy ryby są zainteresowane pokarmem jaki dostają. Brak apetytu to praktycznie pewna oznaka złego samopoczucia. Zwlekanie z przyjęciem pokarmu może być również bezpośrednio związane z tym jaki pokarm jest podawany. W takiej sytuacji zwierzaki muszą się przyzwyczaić do nowego pożywienia i na pewno warto je wtedy dobrze obserwować. Nie podaje się zbyt dużej ilości pokarmu na raz, podajemy tyle ile ryby zjadają w ciągu kilku minut. Pokarm należy podzielić na kilka porcji dziennie. Ryby roślinożerne mogą otrzymywać liście szpinaku czy sałaty. Tego typu pokarm w postaci zielonych liści należy nieco zaparzyć wrzątkiem. Jeśli do akwarium będziemy taki pokarm wprowadzać musimy pamiętać, że liście należy usuwać maksymalnie pod dwóch dniach. Jeśli nie będziemy tego robili dojdzie do tego, że rozpoczną się procesy gnilne, a tego należy unikać.

Zwierzęta wodne cieszy pokarm, który będzie zróżnicowany. Rynek ma nam do zaoferowania zróżnicowane produkty. Dostępne są pokarmy w postaci tabletek, ale również żywe, mrożone głęboko zwierzęta do spożycia. Tabletki, które przytwierdza się do szyby w akwarium to świetne rozwiązanie, jeśli z jakiegoś względu chcemy obserwować rybę. To ważna kwestia, ponieważ dzięki temu będzie można ewentualnie zauważyć coś niepokojącego w trakcie jedzenia.

karmienie rybek

Karmieniem ryb najlepiej, gdy zajmuje się jedna osoba. Zwierzęta bowiem szybko przyzwyczajają się do kroków, potrafią wyczuć je i podpływają do miejsca karmienia, gdy dna osoba będzie się zbliżać do akwarium.

Nie wyciągamy filtra, gdy chcemy nakarmić zwierzęta. Jeśli porcja pokarmu dobrana będzie odpowiednio nie będzie obaw o to, że jedzenie dostanie się do wnętrza. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Jeśli porcja będzie zbyt duża należy wyjąc filtr i dokładnie go spłukać, ponieważ pokarm jeśli będzie wessany do środka może doprowadzić do tego, że filtr będzie zapchany. Jeśli dopiero co pracowałeś przy akwarium, odczekaj nim podasz rybom pokarm. Na przykład po zmianie wody czy włączenia oświetlenia ryby potrzebują trochę czasu, by do nowych warunków się przyzwyczaić. Zazwyczaj powinno się odczekać około 20 minut. Będzie to czas potrzebny do tego, by ryba rzeczywiście do tych nowych warunków była przyzwyczajona i dopiero po takim czasie będzie można rozpocząć karmienie podając pierwsze dawki przygotowanego pokarmu.

Jak widać karmienie rybek nie będzie trudne, te zasady, które ewentualnie trzeba brać pod uwagę nie powinny stanowić dla nas trudności, dlatego każdy bez większych problemów będzie mógł ryby nakarmić i nie popełni przy tym błędu. Dobrze dobrana karma oraz odpowiednio przeprowadzone karmienie to klucz do tego, by ryba otrzymała wszystkie ważne dla niej składniki i nie było problemów z utrzymaniem akwarium w dobrym stanie.