Akwarystyka - ABC

Pierwsze akwarium

Agnieszka Stańczyk

Jeśli wreszcie udało się spełnić marzenie o posiadaniu pięknego akwarium, chcemy je naturalnie szybko zasiedlić. Teraz spośród mnóstwa dostępnych na rynku zwierząt będzie trzeba wybierać takie gatunki, które będą dla nas odpowiednie. Oczywiście trzeba stworzyć odpowiednie warunki w akwarium, w których dane ryby będą się dobrze czuły i będą dobrymi kompanami dla siebie nawzajem.

W tym celu powinniśmy popytać doświadczonego akwarystyka, albo też zajrzeć do specjalistycznych książek.

Ciężki wybór

Aby pomóc w tej trudnej decyzji postaramy się przybliżyć jakie gatunki mogą pływać w akwarium, opisując po jednym przedstawicielu z tych najbardziej popularnych w akwarystyce rybich rodzin.

Rodzina ryb piękniczkowatych

Gupik (Poecilia reticulata) – nazywany także Pawim Oczkiem. Poza delikatnymi osobnikami z hodowli uszlachetniających gupiki to ryby, które są łatwe w utrzymaniu w wodzie, która ma różne parametry twardości oraz rożną temperaturę. Te ryby bardzo szybko się rozmnażają. Rodzice pilnują swoich młodych, ale mimo to tylko kilka przeżywać będzie okres dorastania. Gupiki z racji ich płetw, które rzucają się w oczy, raczej nie są hodowane z innymi gatunkami, szczególnie tymi, które atakują płetwy innych ryb.

Rodzina ryb guramiowatych

Bojownik wspaniały (Betta splendens): u osobnika płci męskiej wzrok przyciągać będą piękne płetwy. Samce mogą być wobec siebie agresywne, dlatego w jednym akwarium nie może być więcej samców. Układ jest taki, że mamy jednego samca i jedną albo kilka sami. Tak jak inne ryby z podrzędu błędnikowców bojowniki oddychają także atmosferycznym powietrzem i dlatego powinno się je hodować w akwarium, które nie będzie nadmiernie głębokie. Jeśli dobrze będziemy je utrzymywać można zobaczyć jak będą budować piankowe gniazda i jak dbają o ikrę.

Wyposażenie pierwszego akwarium

Rodzina ryb karpiowatych

Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha), to rybki które mogą mieć między 2,5 a 3,5 cm. Mają żywy ale pokojowy charakter. Nie powinno się hodować jej razem z większymi rybami.

Rodzina ryb zbrojnikowatych

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus): to roślinożerca, który przede wszystkim zjada glony. To najczęściej pierwszy gatunek jaki będzie się pojawiał w nowym akwarium. Samce na psykach maja ozdobę w formie narośli. Zbrojniki to ryby, które maja pokojowe usposobienie, w akwarium muszą mieć korzenie albo inne kawałki drewna, ponieważ dzięki temu będą mogły w spokoju bez problemu trawić pokarm. Samce mogą mieć około 12 cm, samice są zazwyczaj nieco mniejsze.

Rodzina ryb pielęgnicowatych

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi): może osiągać około 5 cm wielkości, przyjazna rybka. Pielęgniczki łączą się w pary a stałe, dlatego zawsze będzie trzeba je hodować parami.

Rodzina ryb kąsaczowatych

Neon czerwony (Paracheiron axelrodi): to przyjazna i wesoła rybka, która osiągnąć może około 5 cm. Prezentuje się doskonale, szczególnie będzie dobrze wyglądać jeśli będziemy mieli nieco zaciemnione akwarium. Należy także zadbać o odpowiednią temperaturę wody oraz jej twardość, by hodowanie przebiegało prawidłowo.

Zobacz