Gryzonie i króliki

Odpowiednia dieta dla królika

Agnieszka Stańczyk

Jeśli nasz nowy domownik – królik zajął już miejsce w klatce to będzie trzeba zając się między innymi przygotowaniem dla niego najlepszego możliwego sposobu na odżywianie.

Podstawy

Króliki powinny przyjmować przynajmniej kilka małych porcji pokarmu każdego dnia. Dlatego o tym warto pamiętać, ponieważ tylko w taki sposób zawartość żołądka krok po kroku będzie transportowana dalej. Codzienna porcja sianka i słomy to składniki, które są bardzo ważne, ponieważ zapobiega problemom z trawieniem. To ważne, by unikać sytuacji, w których pojawia się problem z pracą układu pokarmowego u królika. Dobra dieta to tak naprawdę podstawa, by tego typu problemów nie trzeba było pokonywać.

Najlepsze składniki w sianie

Siano to zawsze podstawowy składnik diety królika. Gotowy pokarm ze zbożem powinien być podawany w ilościach zdecydowanie ograniczonych. Zboża nie są bowiem elementem jadłospisu królika, w dużych ilościach mogą się okazać nawet szkodliwe dla niego. Przybieranie na wadze, problemy ze zgryzem to tylko cześć tych problemów jakie pojawić się mogą po nieprawidłowym żywieniu królika.

Soczyste i świeże

Króliki w zdecydowanej większości sięgają po świeży pokarm, który będzie dla nich dużo bardziej ekonomiczny niż karmy gotowe, oczywiście pod warunkiem, że mamy ogródek, albo mieszkamy gdzieś blisko parku, gdzie będzie można poszukać mniszka lekarskiego czy świeżej trawy bez skażenia chemicznego. Warto na pewno szukać takich miejsc, ponieważ taka naturalna dieta będzie co do zasady najlepszym rozwiązaniem w wielu sytuacjach.

Przekąski dla królika

Przegryzanie to ulubione zajęcie królika

Królik bardzo chętnie będzie przegryzał różnorakie rzeczy, dlatego naszym zadaniem będzie stworzenie takich warunków, w których zwierzak będzie miał możliwość gryzienia. Zwierzaki te wykazują duży wzrost zębów, dlatego właśnie zadaniem właściciela będzie tworzenie takich warunków, w których będzie można zadbać o ścieranie zębów. Kawałek drewna do obgryzania, świeże gałązki będą sprawdzać się doskonale w trakcie pielęgnowania zębów królika.

Co warto wiedzieć?

Jeśli przygotowujemy dietę dla królika musimy pamiętać o wielu różnych jej elementach. Jednak przede wszystkim to co bardzo istotne to woda pitna. Królik musi cały czas mieć dostęp do świeżej wodny pitnej. To ona najlepiej będzie w stanie ugasić pragnienie królika. W klatce królika koniecznie musi się znaleźć miejsce dla poidełka i to co również warto pamiętać, to fakt, że regularnie należy również wymieniać wodę na świeżą. Każdego dnia musimy zadbać o czystość poidełka i wody.

Zobacz