Ptaki domowe

O czym pamiętać hodując papużki nierozłączki

Agnieszka Stańczyk

Papużki nierozłączki cieszą się popularnością także wśród niedoświadczonych hodowców. Niestety, ci ostatni wychowując je często nie są w stanie uniknąć pewnych błędów. O czym należy zatem pamiętać decydując się na sprawowanie opieki nad tymi ptakami?

Prawdziwy wulkan energii

Na pierwszy plan wysuwa się to, że są one prawdziwymi wulkanami energii i już na tym etapie pojawia się pierwszy problem. Papużki nie są duże, ich opiekunowie mają więc tendencję do trzymania ich w za małych klatkach. Ptaki męczą się wówczas, brakuje im bowiem miejsca niezbędnego do zaspokojenia charakterystycznej dla nich potrzeby ruchu.

Skutki zbyt małej przestrzeni

Przyjmuje się, że absolutne minimum to klatka o wymiarach 1 x 0,5 x 0,5 m. jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, relatywnie szybko możemy zostać skonfrontowani z ich niezbyt miłymi konsekwencjami. Ptaki, które nie mają wolnej przestrzeni szybko stają się ospałe i apatyczne, a to sprawia, że szybko i nadmiernie przybierają na wadze. Istnieje też ryzyko, że brak przestrzeni wpłynie na zachowanie papużek. Ptaki te znane są ze swojego pokojowego usposobienia, w niesprzyjających warunkach mogą jednak stać się agresywne, a nawet histeryczne. Zdarzają się więc przypadki dziobania klatki i jej wyposażenia, a nawet obijania się o kraty, czego żaden hodowca nie odbiera jako miłego doświadczenia. Sam wybór klatki dla papużek nierozłączek również wymaga przynajmniej chwili uwagi.

Odpowiednie klatki i ich wyposażenie

Przyjmuje się, że najlepsze są te, które z dwóch albo trzech stron są zaopatrzone w płytę drewnianą albo ścianę z tworzywa sztucznego, która zastępuje tradycyjną kratę. Takie zabudowanie będzie chronić ptaki przed przeciągiem, a jednocześnie wpłynie korzystnie na poczucie bezpieczeństwa papużek.

Pielęgnacja i utrzymanie papużek

Nawet, jeśli klatka nie jest zbyt duża, musi pozwalać ptakom na przefrunięcie choćby niewielkiego odcinka bez obijania się o przeszkody. Również wyposażenie klatki powinno być dobierane starannie. W tym kontekście świetnie sprawdzają się choćby naturalne gałęzie, które ptaki będą dziobać z dużym upodobaniem. Dobrze też, jeśli w klatce znajdzie się stosunkowo duża klapa z mechanizmem zamkowym, misa wypełniona piaskiem i dostępne od zewnątrz pojemniki zawierające zarówno pokarm, jak i wodę pitną.

Papużki na „spacerze”

Papużki nierozłączki kochają ruch, należy więc starać się, aby codziennie znalazły się przez jakiś czas poza klatką. Zanim jednak pozwolimy im na spacer, musimy przygotować odpowiednio pomieszczenie, w którym ma się on odbywać. W tym celu należy usunąć z zasięgu ptaków rośliny, o których wiemy, że są toksyczne, zamknąć i zasłonić okna i unikać wpuszczania do pomieszczenia kota oraz psa. Papużki nie mogą być też przez nas narażane na kontakt ze środkami chemicznymi.

Wskazane jest też zamknięcie drzwi do wszystkich pomieszczeń i pilnowanie papużek, pozostawione bez opieki mogą bowiem zainteresować się choćby kablami i kontaktami. Warto też zastanowić się, czy zamiast klatki nie zaopatrzyć się w wolierę pokojową. Ta oferuje papużkom znacznie więcej przestrzeni, a to sprawi, że będziemy mogli pozwolić sobie nawet na więcej niż dwie papużki. Oczywiście należy liczyć się z tym, że im więcej jest papużek, tym donośniejsze się one stają.

Zobacz