Ryby i rośliny akwariowe

Nimfa - najważniejsze wskazówki dla hodowców

Agnieszka Stańczyk

Nimfy to ptaki, których opiekunowie nawet nie starają się kryć tego, że nie są one wcale łatwe w hodowli. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ich wymagania, a następnie dojdziemy do wniosku, że jesteśmy je w stanie zaakceptować, z pewnością dojdziemy do wniosku, że te wesołe ptaszki dadzą nam wiele radości.

Warto zatem zapoznać się z tymi kwestiami, które sprawiają, że hodowcy najczęściej mają trudności, aby nie uczyć się na własnych, ale na ich błędach.

Nigdy pojedynczo

W pierwszej kolejności należy zatem podkreślić, że nimfa jest typowym ptakiem stadnym, a tym samym zawsze będzie szukać możliwie jak najbliższego kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Oczywiście, w przypadku braku takiej możliwości, także kontakt z człowiekiem powinien okazać się dla niej satysfakcjonujący. Początkowo przymilna natura nimfy bardzo odpowiada hodowcom. Sytuacja zaczyna komplikować się jednak w tym samym momencie, w którym z jakiegoś powodu przestaniemy poświęcać ptakowi całą swoją uwagę.

Nimfa będzie starał się odzyskać nasze zainteresowanie, należy przy tym liczyć się z tym, że najłatwiej będzie jej osiągnąć ten cel poprzez głośny krzyk. Niestety, głos nimfy, która nawołuje swojego towarzysza, a w tym przypadku przywołuje hodowcę do porządku, wcale nie należy do najprzyjemniejszych. Objawem osamotnienia mogą być też znaczące zmiany w zachowaniu ptaka, które także nie muszą się nam wcale spodobać. Samce pozbawione zainteresowania staja się agresywne. Samice z kolei reagują apatią i postępującą rezygnacją. Trudno też liczyć na to, że lustro zastąpi nimfie prawdziwego towarzysza.

Oswajanie nimfy

Hodowla z innym gatunkami ptaków

Nimfy odznaczają się pokojowym nastawieniem. Powinny dogadać się choćby z papużkami falistymi, hodowca myślący o trzymaniu nimf w towarzystwie innych ptaków musi mieć jednak świadomość tego, że choć ich języki są podobne, pewne różnice mogą się dawać we znaki. Nimfom może być trudno choćby przedrzeć się przez piski charakterystyczne dla papużek falistych, najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc trzymanie ich z przedstawicielami własnego gatunku.

Aktywność fizyczna

Warto pamiętać i o tym, że nimfy nie tylko uwielbiają latanie, ale i robią to naprawdę dobrze. W ojczystej Australii codziennie są w stanie pokonywać odcinki sięgające wielu kilometrów po to tylko, aby znaleźć pożywienie, jeśli więc wydaje się nam, że nimfa może być zamknięta w klatce na stałe, lepiej jak najszybciej porzućmy ten zamiar jako niedorzeczny. Nimfy potrzebują latania i najlepiej, jeśli będą to robić codziennie. Latanie sprawia, że wzmacnia się ich muskulatura i poprawia stan kości. Jeśli więc codzienny przelot po mieszkaniu nie wchodzi w grę, warto zastanowić się nad tym, czy hodowla nimf rzeczywiście jest czymś, na co powinniśmy się zdecydować.

Różnorodne zajęcia

Podczas hodowli warto też pamiętać o tym, że nimfy lubią różnorodność, ta zaś powinna dotyczyć zarówno zabaw, jak i okazji do dziobania. Im więcej mają atrakcji, tym są zdrowsze i bardziej żywotne. Opieka nad nimfa wymaga więc od hodowcy sporej dozy kreatywności. Nimfy chętnie bawią się zresztą wszystkim, co znajduje się w ich zasięgu, są przy tym nie tylko ciekawskie, ale i niezwykle zaangażowane.

Zobacz