Ryby i rośliny akwariowe

Krewetki w akwarium

Agnieszka Stańczyk

Krewetki w akwarystyce staja się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ spośród różnych gatunków, kolorów i rozmiarów każdy akwarysta będzie mógł znaleźć krewetki odpowiednie dla swojego akwarium.

Czym krewetki się żywią?

Takim ulubionym pożywieniem tych bezkręgowców są algi, dlatego będą one również świetna pomocą w walce o utrzymanie czystości w akwarium. Przy tym są one czymś więcej niż oczyszczaczami szyb w akwarium. Krewetki są fascynującymi stworzeniami, które mają między innymi bardzo dobrze rozwinięte życie społeczne.

Cechy krewetek

Krewetki to zawsze zwierzęta, które żyją w stadach, charakteryzują się tym, że są bardzo prospołeczne i będą potrzebować w pobliżu krewnych. Jeśli więc chcemy zdecydować się na hodowanie krewetek powinniśmy mieć w akwarium od ośmiu do dziesięciu osobników. Generalnie da się socjalizować między sobą większość rodzajów krewetek, jednak będzie trzeba bardzo mocno dbać o to, by krewetki do siebie pasowały, ale nie krzyżowały się ze sobą. To takie kwestie, które zawsze będzie trzeba brać pod uwagę, ponieważ krzyżowanie się nie będzie odpowiednie dla krewetek i może generować z nimi problemy. Taką mieszanka, która będzie idealna do akwarium będzie następujący zestaw: „Crystal Red” z „White Pearl” lub „Red Fire” z krewetkami tygrysimi „Black Tiger”.

Hodowla krewetek

Krewetki dogadają się również dobrze z sumikami szklistymi oraz innymi małymi rybkami, które maja nastawienie pokojowo. Dlatego mogą one będzie bardzo dobrym dodatkiem do naszego już istniejącego, kolorowego akwarium. Przy dużych rybach krewetki się wycofują i chowają się pod korzeniami albo pomiędzy liśćmi roślinności akwariowej.

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy krewetki obserwować powinniśmy podjąć decyzje o tym, by prowadzić akwarium, które będzie wyłącznie z bezkręgowcami. Można tam wprowadzić raki karłowate należące do kategorii Cambarellus, które żywią się algami ślimakami, ślimakami rozdepkowatymi, porcelankami a także innymi małymi bezkręgowcami. Idealne akwarium przygotowywane pod kątem krewetek nie musi być duże, jednak nie może być także nadmiernie ciepłe. Należy zadbać o to, by temperatura wody nie przekraczała 24 stopni Celsjusza, minimalnie powinno być to około 18 stopni.

Hodowanie krewetek staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób jest zainteresowanych takim działaniem w akwarystyce. W związku z tym również w sklepach zoologicznych znajdziemy coraz więcej propozycji, jeśli chodzi o akcesoria, które ułatwiać będą hodowanie krewetek. Sprzedawcy są również coraz lepiej przygotowani do tego, by oferować krewetki i wszystko co przy ich hodowli będzie potrzebne. Każdy miłośnik akwarystyki może obecnie zainteresować się hodowaniem krewetek. Może dać to dużo satysfakcji.

Zobacz