Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Warto pamiętać, że psy widzą kleszcze z innej perspektywy niż my.  Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa rozwija się wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko obserwowany jest również krwiomocz. Terapię należy rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał połknąć tabletki to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są aplikowne specjalnym aplikatorem na kark zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego środka jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/