Akcesoria dla gryzoni

Klatka dla świnki morskiej

Agnieszka Stańczyk

Miejsce do spania, jedzenia i zabawy

Świnka morska na pewno w swojej klatce będzie miała ulubione miejsce, gdzie często będzie siadać. W czasie wielu aktywnych godzin może się zmęczyć, dlatego dobrze będzie, gdy ma również takie miejsce, gdzie może czuć się dobrze i nieco odpocząć. Warto stworzyć klatkę, w której będzie wszystko to co rzeczywiście śwince morskiej będzie potrzebne do codziennego funkcjonowania, tak by miała radość z tego jakie warunki w klatce ma stworzone.

Wspinaczki i zabawa – zajęcie dla każdej świnki morskiej

Pośród miłośników zwierząt niekiedy jest takie przekonanie, że świnki morskie to zwierzęta ospałe i niezdarne. Jednak to mylne przekonanie. Wiele świnek nie ma po prostu odpowiednich warunków do tego, by zachowywać się zgodnie z tym jaką maja nature. Klatki maja jedynie paśnik, domek, nie ma zaś miejsca do zabawy i wspinaczki, która jest bardzo lubiana przez wszystkie świnki morskie. Warto więc zadbać o stworzenie takich dobrych warunków do codziennej zabawy.

Przestronna klatka i wybieg

Podstawowe wymagania jakie mamy wobec klatki dla świnki morskiej to oczywiście jej przestronność. Regularnie trzeba także przygotowywać takie warunki, w których świnka morska będzie mogła poruszać się po nieco większym obszarze. Świnki doskonale skaczą i chętnie się wspinają. Nie są tak zręczne jak chomiki czy myszy, jednak są bardzo aktywne oraz żywotne. Chętnie będą wchodzić na wyższe miejsca, by obserwować otoczenie. Wyćwiczone świnki mogą skoczyć nawet do 20 cm w górę. To wystarczająco wysoko, by mogła znaleźć się na wybranym przez siebie wygodnym miejscu do wypoczynku.

Wyprawka dla świnki morskiej

Przy zakupie domku klatki trzeba wybrać między innymi dach, najlepszą opcją będą takie z płaskim dachem, ponieważ świnka może będzie chciała wykorzystywać to miejsce do spania. Piętra w klatce będzie można wyposażyć dodatkowo drewniane drabinki czy schodki, jeśli między piętrami będzie odpowiednia ilość przestrzeni.

Schody, drabinki i mostki

Schodki, drabinki, mostki to rozwiązanie, które sprawi, że także niewyćwiczona czy starsza świnka morska będzie mogła dostać się na wyższe albo trudno dostępne miejsca. Dla świnek morskich zaleca się schody drewniane albo propozycje niewielkiej cegły. W ten sposób zwierzak będzie miał komfort poruszania się po klatce, dodatkowo nie będzie trzeba obcinać mu pazurków, ponieważ te będą same ścierać się w trakcie biegania po twardej powierzchni.

Tunele i jaskinie

Przygotowując tunele czy jaskinie wykorzystać można duże kawałki kory czy też rurki z gliny, które znajdziemy bez problemu w ofercie sklepów zoologicznych. Jeśli przygotujemy możliwość zabawy w chowanego to gryzoń na pewno chętnie będzie w takiej zabawie uczestniczył. W ten sposób będzie można sprawić, że będzie miał zaspokojone swoje towarzyskie potrzeby. Klatka, która będzie dobrze wyposażona da radość śwince i będzie cieszyć oko właściciela, gdy będzie mógł oglądać jak jego zwierzak doskonale bawi się w tych warunkach, które udało się dla niego stworzyć w przygotowanej specjalnie klatce.

Zobacz