Ptaki domowe

Kanarek domowy

Agnieszka Stańczyk

Pielęgnacja

Kanarki uważa się za ptaki, które są łatwe w pielęgnacji, ponieważ potrafią o siebie zadbać, jeśli tylko przygotujemy dla nich odpowiednie wyposażenie. Trzeba umieścić wanienkę, basen, różnej grubości drążki, minerały i witaminy w specjalnych kościach mineralnych. Niemniej jednak od czasu do czasu nasza pomoc również będzie potrzebna.

Kąpanie

Jeśli będziemy w stanie zauważyć, że kanarek pominął codzienną kąpiel będzie trzeba samodzielnie o to zadbać i zrobić prysznic, by nie posklejały się od brudu. Bierzemy napełnioną strzykawkę do kwiatów i pryskamy nią ptaka, dopóki nie będzie całkowicie mokry. Na pewno otrzepie się porządnie i będzie sprowokowany do tego, by wyczyścić piórka. Jeśli kanarkowi często zdarza się kąpiel opuszczać to wtedy można regularnie myć go gąbka oraz letnią wodą

Pierzenie

Zmiana upierzenia jest coroczna i zaczyna się w środku lata i kończy się mniej więcej osiem tygodni później. Dla każdego kanarka będzie to intensywny czas. Na proces pierzenie traci dużo energii, mało śpiewa, za to wymagać będzie dużo spokoju. Codzienna kąpiel jest szczególnie ważna, ponieważ będzie wspierać wymianę pierza. Przynajmniej dwa razy dziennie należy wymieniać wodę w wannie na świeżą. Co najmniej dwa razy dziennie wymieniamy wodę w wanience na świeżą, by zachęcać ptaszka do kąpieli. Pilnować należy, by kanarek nie był narażony na przeciąg, kiedy siedzi na drążku z piórkami ociekającymi wodą.

Specjalny pokarm

Kanarki potrzebują zróżnicowanego oraz wyważonego pokarmu. W sklepach zoologicznych znajdziesz dostępne różnorakie dodatki żywieniowe dla ptaków, które zaopatrzą kanarka w minerały i witaminy. Warto także pamiętać, że można podawać kanarkowi świeże zioła, najlepiej codziennie. Szczególnie dobrze działać będzie na niego mniszek lekarski.

Pielęgnacja kanarka

Rogowacenie

Nie tylko pióra u kanarka wymieniają się każdego roku, ale również zmieniają się także łuski na ich nóżkach. U starszych ptaków w przypadku zbyt rzadkich kąpieli zdarzyć się może, że kilka warstw łusek nałoży się na siebie, skóra zgrubieje, zacznie się łuszczyć. Ciepła kąpiel pomoże w pozbyciu się starszych łusek. Jeśli chcemy zatroszczyć się o skórę na nogach kanarka można maksymalnie trzy razy do roku smarować ją specjalnym tłustym kremem albo maścią dla kanarków, które znajdziemy w sklepach zoologicznych. Jeśli rogowacenie będzie nawracać, a skóra zacznie wyglądać jak kora drzewa może to oznaczać, że występują tam roztocza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce najlepiej udać się z kanarkiem do lekarza weterynarii.

Pielęgnacja pazurów

Gdy pazurki kanarka są zbyt długie koniecznie będzie trzeba je podcinać. Inaczej będą one utrudniać chodzenie, a mogą nawet je uniemożliwić. Mogą także powodować, że ptaszek zawiesi się na kratach albo na drążku i nie będzie mógł się oswobodzić, a efekcie się zrani. Ujmij go delikatnie w dłoń i przytrzymaj nogi kciukiem a także palcem wskazującym. Gdy spojrzy się na pazurki w dobrym świetle zobaczyć można również ukrwione elementy, wtedy będzie widać na co trzeba uważać, by nie doprowadzić do krwawienia.

Zobacz