Gryzonie i króliki

Jak się przygotować do zakupu koszatniczki?

Agnieszka Stańczyk

Koszatniczki pospolite są gryzoniami, które przybyły na nasz kontynent prosto z Chile. W swojej ojczyźnie żyją przede wszystkim na otwartych przestrzeniach, są też znane z tego, że pod ziemią są w stanie wydrążyć naprawdę skomplikowane systemy korytarzy.

Maja ciekawy wygląd, który może przypominać nam połączenie szczurów oraz szynszyli i podobnie, jak ma to miejsce u tych ostatnich, podczas jedzenia posługują się przednimi łapkami, które są w stanie całkiem zręcznie łączyć ze sobą. Na tylnych łapach tych gryzoni znajdują się pazurki na tyle silne, że wspinaczka po skałach i gałęziach nie jest dla nich szczególnym wyzwaniem. Koszatniczki wykazują aktywność w ciągu dnia i zwykle żyją około czterech lat. Przepadają za zamieszeniem i lubią kontakt z ludźmi, nic nie stoi więc na przeszkodzie temu, aby ich klatka pojawiła się w eksponowanym miejscu. Nie można jednak zapominać o tym, że to gryzonie w pełnym tego słowa znaczeniu. Należy mieć to na uwadze, w innym wypadku bowiem okażą się szczególnie kłopotliwymi domownikami.

Klatka

Decydując się na przyjęcie koszatniczki do naszego domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej klatki. Na pewno nie powinna być ona wykonana z tworzywa sztucznego, koszatniczki będą ją bowiem konsekwentnie podgryzać, a to sprawi, że z pewnością nie starczy nam ona na zbyt długo. Koszatniczki mają zresztą niezwykłe umiejętności w tym zakresie, nie powinno więc dziwić nas to, że nawet przegryzienie się przez pleksiglas nie stanowi dla nich zbyt dużego wyzwania. Najlepiej więc, jeśli klamry mocujące kratę i podłoże były wykonane z metalu.

Oswajanie koszatniczki

Doskonała alternatywa: terrarium

To jednak nie klatka, ale terrarium powszechnie uznawane jest za idealny dom dla tego sympatycznego gryzonia. Można mieć pewność, że wytrzyma ono skrobanie i nie podda się gryzieniu, ma przy tym system wentylacyjny, który pomaga w minimalizowaniu ryzyka pojawienia się bakterii. Terraria posiadają zwykle również przesuwany front, co w istotny sposób ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Akwarium? Niekoniecznie

Niektórzy kupujący zastanawiają się w związku z tym, czy nie zainwestować w akwarium, należy jednak zastanowić się nad zasadnością takiego kroku. Góra akwarium musiałaby zostać przykryta szybą, aby koszatniczki nie wydostały się na zewnątrz, a takie rozwiązanie szybko doprowadziłoby do istotnych niedoborów powietrza.

Wyposażenie klatki

Klatka lub terrarium powinny być odpowiednio wyposażone, najlepiej przy tym zająć się tym zadaniem jeszcze przed pierwszą wizytą koszatniczki i ochronić ja w ten sposób przed dodatkowym stresem. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im bardziej jesteśmy kreatywni, tym lepiej. Gryzoń potrzebuje kryjówek oraz przestrzeni pozwalającej mu na wspinanie się, zabawki z gałęzi i kamieni są więc przez niego szczególnie mile widziane. Oczywiście, przedmioty znajdujące się w klatce powinny być umiejscowione w pewnym oddaleniu od siebie, aby aktywny gryzoń nie zranił się nimi przez przypadek. Najważniejszym elementem klatki niezmiennie pozostają kamienie oraz grube gałęzie przeznaczone zarówno do spacerów, jak i do tego, aby je obgryzać. Przyda się też przeznaczony do spania domek.

Zobacz