Akcesoria dla gryzoni

Jak przygotować dom na przybycie gryzonia?

Agnieszka Stańczyk

Gdy do naszego domu ma wprowadzić się gryzoń, radość z oczekiwania na ten moment nigdy nie jest mała. Najbardziej cieszą się, oczywiście, dzieci, choć i starsi członkowie rodziny nie ukrywają, że nowy lokator ma szansę na podbicie ich serc w zawrotnym tempie.

Jeśli zależy nam jednak na tym, aby i on czuł się możliwie jak najlepiej w naszym towarzystwie, powinniśmy zastanowić się nad przynajmniej kilkoma kwestiami, a także wybrać się na małe zakupy, istnieją bowiem akcesoria, które w istotny sposób ułatwiają nowemu lokatorowi życie i bardziej niż wskazane jest zainwestowanie w nie.

Klatka dla gryzonia

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście klatka dla gryzonia, jest to bowiem najbardziej naturalne mieszkanie dla tego typu zwierzęcia. Oczywiście, należy dążyć przede wszystkim do tego, aby klatka była możliwie jak największa, małe zwierzęta są bowiem nie tylko ruchliwe, ale i bardzo aktywne. Niektóre powinny być trzymane w wolierach, nawet jednak te gryzonie, które nie mają aż tak dużych wymagań lokalowych, zasługują na klatkę, w której będą mogły aktywnie spędzać czas. O szczególnie dużej przestrzeni warto pomyśleć choćby decydując się na szynszyle, jednak także króliki i świnki morskie wymagają przynajmniej metra kwadratowego powierzchni na osobnika, aby nie czuć się nieswojo i nie cierpieć z powodu braku przestrzeni życiowej. Choć odpowiednia klatka ma bardzo duże znaczenie, nie jest to wcale jedyny produkt, który musi zostać zakupiony jeszcze zanim zwierzę pojawi się w naszym domu.

Miski dla gryzonia

Bardzo ważne są także miski, w których gryzoń będzie otrzymywał pokarm i wodę. Nie mogą być one rozwiązaniami przypadkowymi, już w momencie zakupu dobrze więc upewnić się, że są one odporne na gryzienie, a więc wykonane z ceramiki lub kamionki.

Akcesoria dla gryzonia

Wyposażenie klatki

Wyposażenie klatki także ma duży wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie niewielkiego zwierzęcia. Należy więc starać się, aby stwarzać gryzoniom jak najwięcej okazji do zabawy, ruchu i wypoczynku. Dziś nie mamy powodów do narzekania na ograniczony wybór elementów wyposażenia, podczas ich wyboru warto jednak mieć na uwadze to, że każdy gatunek zwierzęcia odznacza się nieco innymi potrzebami. Szynszyle lubią, gdy zapewnia się im wiele płaszczyzn przeznaczonych zarówno do skoków, jak i do wspinaczki, a pręgowce przepadają za oryginalnymi miejscami nie tylko do wspinania się, ale i do ucinania sobie drzemki. Świnki morskie, chomiki, a nawet króliki z pewnością ucieszą się z kołowrotka, możemy też mieć pewność, że spodobają im się kryjówki i inne akcesoria stwarzające im możliwość ruchu.

Jedzenie dla gryzonia

Już w chwili zakupu zwierzęcia warto też porozmawiać ze sprzedawcą na temat tego, jak było ono karmione do tej. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dokonywać zmian w serwowanej mu karmy, należy jednak pamiętać, aby proces ten odbywał się stopniowo i ostrożnie.

Kosz transportowy

Dobrym pomysłem może też okazać się zaopatrzenie się w specjalny kosz transportowy. Pozwoli on na bezpieczny transport gryzonia zarówno do lekarza, jak i do tymczasowego opiekuna, jeśli okaże się, że czasowo nie będziemy w stanie sprawować nad nim opieki. Tak przygotowani, możemy już oczekiwać nowego członka rodziny.

Zobacz