Gryzonie i króliki

Fretka domowa i jej specyfika

Agnieszka Stańczyk

Fretki cieszą się rosnącą popularnością wśród hodowców, nic więc dziwnego, że poświęca się im również coraz więcej uwagi. Jest to zresztą uzasadnione, mylą się bowiem osoby przekonane o tym, że mamy w ich przypadku do czynienia ze zwykłymi zwierzątkami domowymi.

Jeszcze przed podjęciem decyzji o opiece nad fretką, warto więc poznać kilka faktów na jej temat, pozwolą one bowiem na upewnienie się, że jesteśmy świadomi tego, co może na nas czekać.

Miejsce dla fretki

Fretki są zwierzętami ciekawymi, a rozrabianie już dawno weszło im w krew. Codziennie przez przynajmniej dwie godziny potrzebują więc przebywania na wybiegu i naprawdę dobrej zabawy. Jeśli więc decydujemy się na zakup jednej tylko fretki, musimy liczyć się z tym, że może się ona czuć niezwykle samotną. Należy też unikać pozostawiania fretek w mieszkaniu bez opieki, mogą bowiem natknąć się na różne niebezpieczeństwa. Jeśli zatem nie ma nas w domu, zwierzęta powinny czekać na nas w klatce. Sama klatka nie może być zbyt mała, przyjmuje się więc, że wymiary 1,5 x 0,8 x 0,8 m to absolutne minimum. Oczywiście, im więcej jest zwierząt, tym więcej przestrzeni będą one potrzebować. W klatce nie może zabraknąć nie tylko misek na karmę i wodę, ale również kuwety, domku do spania, ręcznika lub koców, hamaków oraz zabawek, w tym takich, po których fretki będą mogły się bez problemu wspinać.

Wskazówki dotyczące hodowania fretek

Same fretki można trzymać w mieszkaniu, doskonale radzą sobie one jednak również na zewnątrz, nie tylko w klatce, ale i w wolierze. Ta ostatnia może okazać się szczególnie dobrym pomysłem, jeśli weźmie się pod uwagę to, z jak aktywnymi zwierzętami mamy do czynienia. Fretka powinna mieć zagwarantowany wybieg, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zabrać ją ze sobą na spacer.

Oswajanie fretki

Bez względu jednak na to, czy będzie to spacer do parku, czy też do ogrodu, należy przestrzegać zasady mówiącej o tym, że w czasie jego trwania zwierzę powinno być prowadzone na smyczy. Należy też pamiętać, że fretki są nie tylko żywotne, ale i psotne. Można podejmować próby ich ułożenia, nigdy jednak zadanie to nie uda się w pełni. Fretka nie powinna być przy tym wychowywana samotnie. Dwie to w tym przypadku absolutne minimum.

Pożywienie

Sporo niejasności dotyczy nie tylko charakteru fretki, ale i jej potrzeb żywieniowych, wiele osób zapomina bowiem, że ma w jej przypadku do czynienia z małym drapieżnikiem. Naturalna dieta tych zwierząt składa się przede wszystkim z mięsa, także w warunkach domowych jego zawartość w pożywieniu powinna więc wynosić ponad trzydzieści procent. Fretki można karmić na trzy sposoby. Największą popularnością cieszy się sucha karma zwłaszcza, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem takiej, która jest oferowana właśnie z myślą o tych zwierzątkach.

Jeśli nie możemy jej znaleźć, zawsze możemy sięgnąć po wysokowartościową karmę dla kociąt. Karma mokra dla fretek należy dziś do rzadkości, nie jest to jednak szczególnie poważny problem, jeśli weźmie się pod uwagę to, że zwierzęta uwielbiają tą, która jest podawana kotom. Nie można też zapominać o tym, że warto podawać fretkom świeży pokarm, samo mięso może bowiem powodować niedobry witamin i składników mineralnych.

Zobacz