Gryzonie i króliki

czym karmić małe zwierzęta?

Agnieszka Stańczyk

Jeśli podjęliśmy się opieki nad królikiem, fretką lub innym niewielkim zwierzęciem, powinniśmy pamiętać o tym, że najlepszym pożywieniem dla nich niezmiennie pozostaje zielenina – świeża i soczysta. Małe zwierzęta przepadają zarówno za warzywami, jak i za owocami. Trudno się im zresztą dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę to, że zawierają one nie tylko niezbędne witaminy, ale również substancje mineralne.

Małe zwierzęta kochają jeść warzywa i owoce!

Jeśli zastanawiamy się, jakie warzywa powinny znaleźć się w zwierzęcej diecie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ogórki, marchew, paprykę oraz korzeń pietruszki. Tak w przypadku pietruszki, jak i papryki mamy do czynienia z warzywami znanymi z dużej ilości witaminy C w ich składzie, ogórki z kolei są bogate w płyny, co wyjaśnia, dlaczego małe zwierzęta tak chętnie poszukują ich w upalnie dni.

Także marchew można uznać za klasyczny element króliczego jadłospisu. Zwykle jest podawana z zieleniną, ponieważ jednak zawiera spore ilości kalorii, warto zwracać uwagę na to, aby jej ilość w diecie pozostawała ograniczona. Również rzodkiewka z jej intensywnym smakiem zwykle budzi uznanie wśród gryzoni. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że wszystkie warzywa są jednakowo korzystne dla małych zwierząt.

Nie wszystko, co dobre, jest także zdrowe

O szczególną ostrożność apeluje się wówczas, gdy w grę wchodzą warzywa kwaśne, okazuje się bowiem, że mają one niekorzystny wpływ na zwierzęcy żołądek. Nie należy też przesadzać z owocami pestkowymi. Gryzonie zwykle je lubią, ich spożywanie może jednak być przyczyną częstych biegunek. Problemy trawienne mogą być też konsekwencją sięgania po egzotyczne owoce takie, jak choćby granat, papaja oraz mango. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest awokado ze względu na wchodzące w jego skład substancje toksyczne.

Przekąski dla gryzonia

Również niektóre gatunki warzyw, choć popularne, powinny skłaniać właścicieli małych zwierząt do zachowania ostrożności. Dzieje się tak choćby w przypadku zawierającego kwas szczawiowy brokułu oraz w odniesieniu do kapusty, której konsumpcja zazwyczaj kończy się nieprzyjemnymi wzdęciami.

Plan żywieniowy

Świnki morskie to entuzjaści owoców, można więc podawać im nie tylko jabłka i truskawki, ale również banany, kiwi, melony, winogrona, paprykę, mniszek lekarski, a nawet podbiał i stokrotki. Króliki miniaturowe z kolei bardzo chętnie będą zajadać się truskawkami, malinami, jabłkami, obowiązkową marchewką, liśćmi kalarepy, koprem włoskim, soją, selerem, kolbami kukurydzy oraz różnego rodzaju ziołami ogrodowymi, w tym choćby nacią pietruszki.

Jeśli pod naszą opieką znajdują się szczury oraz myszy, bez obaw o stan ich zdrowia możemy im podawać banany, gruszki, jabłka, truskawki, winogrona, melony, marchew, paprykę, pomidory, kalarepę, różne rodzaje sałat, ogórki, kukurydzę, a nawet gotowane ziemniaki. Z kolei chomiki nie pogardzą bananami, truskawkami, jabłkami, kukurydzą, sałatą, brokułami, soczystym melonem, selerem, szpinakiem, cukinią, szałwią, bazylią oraz mniszkiem lekarskim. Dieta szynszyli także jest bogata w owoce oraz warzywa i obejmuje między innymi jabłko, figę i małą marchewkę. Tu jednak zielenina powinna być jednak przede wszystkim przekąską serwowaną między posiłkami.

Zobacz