Ryby i rośliny akwariowe

Bojownik

Agnieszka Stańczyk

Bojownik to ryba różnobarwna, opalizująca, wielokształtna. Opalizujący kolor łusek oraz agresja wobec innych ryb to właśnie czynniki, którymi odznacza się bojownik spotykany także pod nazwą Betta, która jest określeniem naukowym. Spośród bojowników wyróżnia się najbardziej odmiana syjamska, która ma wiele niezwykłych kolorów. Bojownik to ryba, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego dla młodych miłośników ryb będzie to dobry wybór.

Wygląd

Bojownik to nazwa, która pochodzi od agresywnych poczynań tej ryby wobec innych ryb. W Tajlandii są także organizowane specjalne walki dla bojowników. W Polsce to jednak popularne zwierzaki domowe, co ma przede wszystkim związek z ich wyglądem. Ich ciała, długie falujące płetwy występują w wielu różnych kolorach. W oczy rzuca się również labirynt a więc dodatkowy narząd oddechowy, który pozwala również na oddychanie powietrzem atmosferycznym. Liczne odmiany bojownika są również kategoryzowane według kształtów. Bogactwo barw będzie przede wszystkim dotyczyć samców.

Różnobarwny, opalizujący, wielokształtny

Opalizujące kolory łusek i agresja wobec innych ryb – tym odznacza się właśnie bojownik, funkcjonujący także pod naukową nazwą Betta. Spośród bojowników wyróżnia się najbardziej odmiana syjamska, która każde akwarium ozdobi niezwykłymi kolorami. Bojownik nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, dlatego cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród początkujących miłośników akwarystyki.

Odmiany bojowników

Wyróżnia się osiem podstawowych odmian bojowników: Betta akarensis, antonii, aurigans, balunga, chini, ibanorum, pinguis i obsura. Określenia odmian zazwyczaj odnoszą się do wzorów, kolorów płetw czy łusek. Poza tymi odmianami są również inne. Różnią się również między sobą tym jak sprawują opiekę nad potomstwem. Niektóre składają ikrę w gniazdach inne robią to na powierzchni wody. Podział może również odnosić do tego jaki kształt ma płetwa ogonowa.

Kolorowa ryba akwariowa

Tajlanda: Ojczyzna bojownika

Powszechnie przyjęło się, że ojczyzną bojownika jest Tajlandia. Taki pogląd pojawia się między innymi dlatego, że właśnie tam organizuje się walki tych ryb. Jednak obszar pochodzenia jest znacznie szerszy. Bojowniki spotkać można głównie w wodach słodkich Azji Południowo – Wschodniej jak w okolicy Indonezji, Malezji, Wietnamu czy Kambodży.

Zalecane pożywienie

W naturalnym środowisku bojowniki zjadają głównie mniejsze mięczaki oraz wodne owady. Łowią je bezpośrednio w wodzie, albo wynurzają się nieco nad jej powierzchnię, by je chwycić. W hodowli bojowników trzeba pamiętać, że to ryby, które są całkowicie mięsożerne, nie wchodzi w grę ich odżywianie roślinami. W specjalistycznych sklepach znaleźć można pokarm w płatkach czy granulkach, który ma dobrze dobraną zawartość zwierzęcych białek właśnie dla tych ryb, by utrzymały odpowiednią masę mięśniową.

Akwarium dla bojownika

Bojowniki to ryby, które są łatwe w utrzymaniu, dlatego właśnie u początkujących akwarystów świetnie się sprawdzają. Niewielkie, dlatego nie trzeba mieć dużego akwarium. Powinno mieć około 50 litrów pojemności. Małe akwarium sprawia, że ryby mają do ochrony mniej terytorium. To co trzeba pamiętać, że woda nie może być o temperaturze mniejszej niż 20 stopni. Woda powinna mieć lekko kwaśny odczyn.

Zdrowie

Bojownik nie żyje wprawdzie zbyt długo, ponieważ od 3 do 5 lat. To generalnie zdrowe oraz wytrzymałe ryby. Jedynie co trzeba brać pod uwagę to możliwe infekcje grzybicze oraz zakażenie bakteriami, które wynikać mogą z tego, że filtr nie pracuje odpowiednio i pojawia się zanieczyszczenie.

Zobacz